kontakt@ratunekpompejanski.pl

19 marca – Uroczystość św. Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny

Święty Józef

Bóg wybrał św. Józefa na małżonka Maryi, aby zapewnić Jezusowi ojcowską opiekę. Józef był ojce Jezusa poprzez małżeństwo z Maryją. Jak wiemy z Ewangelii ojcostwo Józefa nie pochodziło ze zrodzenia. Józef nie był cielesnym ojcem Jezusa, ale jego ojcostwo było autentyczne, miało konkretną misję w Świętej Rodzinie.

Czym wyróżniał się święty Józef? Józef wierzył w niemożliwe. Dobrze znamy tę historię z Ewangelii. Anioł Pański oznajmił Maryi, że pocznie za sprawą Ducha Świętego i porodzi Syna (Mt 1, 18-24). Wkrótce po zwiastowaniu Anioła Maryja udała się do swojej krewnej Elżbiety i pozostała tam 6 miesięcy. Kiedy wróciła Józef widział, że jest w ciąży i doskonale wiedział, że nie jest ojcem dziecka. Musiało to być dla Niego ogromnym szokiem. Przecież kochał Maryję i chciał z Nią spędzić całe życie. Nie wiedząc jeszcze jaką Tajemnicę nosi Maryja pod Jej sercem, Józef postanowił potajemnie Ją oddalić. Tylko w taki sposób mógł ocalić Maryję przed ukamienowaniem, które groziło za cudzołóstwo. Józef wykazał tym samym bezgraniczną miłość do Maryi i niesamowitą sprawiedliwość. Kiedy nosił w sercu tę myśl Anioł objawił mu we śnie, jak to jest z tym poczęciem Dzieciątka – żeby się nie bał wziąć Maryi do domu, bo Dziecię poczęło się z Ducha Świętego. Józef uwierzył, że rzeczywiście tak jest. A przecież nie wiedział nawet kim jest Duch Święty.

Józef wierzył w niemożliwe, kochał, ufał, nie myślał w pierwszej linii o sobie, tylko o Maryi – co dla Niej będzie dobre. Józef dał się prowadzić Bogu. Wierzył i ufał Bogu, mimo że po ludzku nie było łatwo przyjąć to, czego żądał od Niego Bóg. Kiedy się tak pomyśli nad losami Świętej Rodziny, to widać, że Maryja z Józefem wystawiani byli na wielkie próby wiary i ufności Bogu, że On jest, że prowadzi i że doprowadzi wszystko do dobrego końca.

Święty Józefie polecamy Tobie wszystkie rodziny. Polecamy Tobie umierających, aby odchodzili z tego świata pojednani z Bogiem i pogodzeni z samym sobą i ze wszystkimi bliźnimi. Prowadź ich do nieba przemożny Patronie, Oblubieńcze Najświętszej Maryi Panny.

Może zainteresuje Cię również:

Oczy matki…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.